Związek niejedno ma imię

Na przestrzeni całego naszego życia jesteśmy współtwórcami wielu relacji i związków. Proces ten rozpoczyna się już w momencie naszych narodzin. Przychodzimy na świat jako syn czy córka, jesteśmy siostrą, bratem, wnukiem. Z biegiem czasu otacza nas coraz więcej osób czy też innych istnień np. zwierzątka. Stajemy się kolegami, przyjaciółmi, opiekunami, sąsiadami, współpracownikami. W zasadzie prawie każdy, od stosunkowo młodego wieku, myśli intensywnie o jednym szczególnym rodzaju związku, na którym dzisiaj się skupię, a mianowicie na związku partnerskim. Początkowy układ chłopak - dziewczyna jest przygrywką do stworzenia trwałej relacji. Relacji, która w swoim założeniu powinna być oparta na miłości, wzajemnym wsparciu, bezwarunkowej przyjaźni i szeroko pojętym partnerstwie.

Wszyscy jesteśmy warci miłości, większość z nas z jednej strony jej oczekuje, ale niestety z drugiej strony, wielu też wierzy, że musi na nią zasłużyć.

Tymczasem z miłością jest tak, jak z biciem serca czy wzrostem włosów. Tak jak serce bije i rosną włosy, bo taka jest nasza fizjologia, tak samo mamy prawo kochać i być kochanymi, bo jesteśmy istotami społecznymi, które wypracowały takie mechanizmy. Miłość nie jest towarem reglamentowanym, dostępnym tylko dla wybranych. Jest osiągalna dla każdego, kto tylko potrafi ją przyjąć i będzie o nią dbał.

Nauczmy się być królami i władajmy sami naszym życiem. Pamiętaj, wszystko co się w życiu zdarza, jest obojętne, to my nadajemy temu znaczenie. Albo będziemy postrzegać coś jako problem albo jako wyzwanie czy sprawę do załatwienia. Do nas należy wybór.

Bardzo często opuszczenie przez partnera jest powodem do popadnięcia w depresję, załamania nerwowego, siegania po alkohol. Jest postrzegane jako tragedia życiowa, cios, po którym nie będzie się już można podnieść.

Tymczasem są też osoby, które podchodzą do sprawy inaczej. Traktują odejście jako początek czegoś nowego. Wreszcie oddychają pełna piersią, idą potańczyć, może przy okazji spotkają kogoś lepszego, układają sobie życie na nowo w oparciu o to doświadczenie. Wiedzą, że takie osoby jak ich ekspartner nie są warte ich miłości, ich zainteresowania. Są mądrzejsze o to doświadczenie i skuteczniejsze w kreowaniu nowego związku.

Pamiętaj, że życie nakieruje Cię na nowe tory, ale wtedy, kiedy będziesz gotowy to przyjąć. To o czym myślimy i mówimy TERAZ tworzy nasze JUTRO. Jeżeli chcesz mieć cudowny, pełen miłości i wsparcia związek, to myśl o nim właśnie w takich kategoriach. Skup się na tym, że taki właśnie związek stanie się twoim udziałem, że taka właśnie przyszłość jest twoim naturalnym stanem.

Jest to prawo przyczyny i skutku. Jeżeli ktoś myśli o nieszczęściu, boi się partnera-alkoholika, bo z takiej rodziny pochodzi, to jest ogromne prawdopodobienstwo, że na takiego partnera trafi, w takim się zakocha, tworząc dokładnie taki związek, którego chciałby uniknąć.

Tak więc pracę nad tworzeniem wartościowego związku musimy zacząć od siebie. To my musimy najpierw pożegnać się z przeszłością i ją pozamykać oczyszczając się z traumatycznych doświadczeń, które mogą modelować skłonności do tworzenia rzeczywistości.

W mojej pracy z pacjentem, który chce stworzyć szczęśliwy związek, staram się zawsze dogłębnie przeanalizować całe jego życie. Pozwala to wyeliminować przeszkody blokujące lub hamujące podejmowanie właściwych decyzji. Dopiero następnym krokiem jest nauka technik psychologicznych pomagających urzeczywistnieniu zaistnienia szczęśliwego związku.

Człowiek wypełniony harmonią i miłością przeniesie te elementy do swojego otoczenia i do tworzonego przez niego związku. Zacznie otaczać się podobnie do niego nastawionymi, pozytywnymi ludźmi. Stworzy środowisko, w którym będzie mógł znaleźć właściwego partnera. Nie pozwólmy na to, żeby myśli i słowa negatywnie nastawionych ludzi przejęły nad nami władzę. To co oni myślą jest ich problemem, a nie maszym.

Jeśli zasadzimy w swoim ogrodzie pesteczkę wiśni to nie oczekujmy, że wyrośnie z niej pomarańcza. Zawsze wyrośnie wisienka, a od nas, od naszej dbałości o nią, będzie zależało, czy doczekamy się milionów pysznych owoców, czy też pozwolimy jej umrzeć. Pamiętajmy, że nigdy nie będziemy mogli przeżyć dnia, który mija jeszcze raz, dlatego starajmy się uczynić nasze dni naprawdę pięknymi, niepowtarzalnymi. Obojętnie co robimy, róbmy to z pasją, z piękną pozytywną emocją. Wtedy takie właśnie życie stworzymy, takich ludzi przyciagniemy, a wśród nich również idealnego partnera. To, w co zaczynamy wierzyć i myśleć, to o czym zaczynamy mówić, staje się naszą rzeczywistością.

Jest to nasza prawda, która się urzeczywistnia. Jak wielu ludzi chce, żeby ich życie i ludzie, którzy ich otaczają, się zmienili. Uważają, że wtedy dopiero będą szcześliwi jak ktoś coś zrobi lub gdy to czy też tamto się zmieni. To właśnie jest największym błędem, który popełniają. Nic na świecie się nie zmieni dopóki oni sami się nie zmienią, czegoś sami dla siebie niezrobią.

To tak jakbyśmy poszli do lekarza i poprosili, żeby podał tabletki na żołądek Kowalskiemu, bo nas boli żołądek. To paradoks, który jest bardzo często stosowany.

Zauważ, skoro tyle lat żyłeś kierując się lękami, obawami, negatywnymi wzorcami i nie osiagnąłeś tego wszystkiego o czym marzyłeś, w tym szczęśliwego związku, to znaczy że jest nie jest to właściwa droga. Nie doprowadziła Cię do upragnionego celu, więc nie podążaj nią dalej, zmień ją!

Zadaj sobie pytanie: czy coś stracę, jeżeli zdecyduję się na życie z pozytywnym postrzeganiem siebie i dbaniem o własne potrzeby przez przez pół roku? Według mnie NIC. A jak bardzo może się Twoje życie zmienić? W zasadzie o 180 stopni. Każda myśl wystarczająco długo utrzymywana i powtarzana, zaczyna żyć swoim życiem. Nie ma pytania CZY, jest tylko pytanie KIEDY się urzeczywistni.

Chcąc uniknąć życia, które prowadzili nasi rodzice oraz powielenia ich chybionych wyborów, często o tym myślimy i to z lękiem. Paradoksalnie w ten sposób uruchamiamy mechanizmy sprawiające, że tworzymy nasze życie na podobieństwo ich życia. Kroczymy dalej tą samą ścieżką, która nie doprowadziła do zamierzonego celu.

Dlatego zacznij od siebie. Przyjrzyj się, co w Tobie może stać na przeszkodzie w stworzeniu idealnego związku, jak możesz się tego pozbyć i konsekwentnie do tego dąż. Tak przygotowany, przemyśl koncepcję Twojego związku i wtedy sięgnij po odpowiednie narzędzia.

Tylko taka kolejność gwarantuje pełny sukces w tym obszarze.

Wanda Wegener, Klaudyna Maj
Moryń, luty 2012

© 2023 - Wegener's Method

Ważne: Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.